zzzJak to funguje

jak to funguje

Kartičky Mnemory se zakládají na dvou základních platformách. První z nich je učební metoda flashcards (oboustranné kartičky, kterými se člověk učí a zároveň sám sebe zkouší) a mnemotechnické pomůcky (způsob, jak si člověk převede učící látku do vividních představ, které jsou jednoduché pro zapamatování a zároveň rozšiřují paměťovou kapacitu). Kartičky jsou ve formátu A8 a vypadají takto:

 

 

Na přední straně se nachází české slovo, které odpovídá náročnosti vybraného setu karet.

 

Na zadní straně je anglický ekvivalent slova, dále výslovnost a to nejdůležitější- mnemotechnická poz- námka, která Vám pomůže si výraz zapamatovat. Pokud Vás napadne nějaká Vaše vlastní pomůcka, která Vám bude blíž, neváhejte jí použít. Čím blíž Vám budou dané asociace, tím spíše si slovo za- pamatujete.

 

Karty jsou z klasického křídového papíru, abyste si sem mohli přidat Vaše vlastní mnemotechnické pomůcky- připisovat a zvýrazňovat, pomáhají také vlastní ilustrace (stačí pouhé náčrtky, nezáleží na tom, jak dobře dokážete kreslit) nebo cokoliv dalšího Vám pomůže k dlouhodobému zapamatování.

Doporučujeme tento postup pro učení slovíček:

1) Nejprve si projděte všechna slovíčka a přečtěte si anglický překlad a mnemotechnické pomůcky. I u slov, ve kterých jste si celkem jistí, stojí za to upevnit si je v dlouhodobé paměti.

2) Po prvním přečtení si otočte karty českým překladem k sobě a pokoušejte se vybavit si mnemotechnickou pomůcku a s ní i anglický ekvivalent (ujistěte se, že víte, jak se výraz píše a zkuste si ho v hlavě vyslovit). Pokud se Vám podaří slovo správně přeložit do angličtiny, odložte kartu na jinou hromádku (nebo na cestách třeba do kapsy). Pokud se nepodaří, nevadí- přesuňte kartu dospodu balíčku.

3) Tímto způsobem postupujte, než Vám nezbude v ruce žádná karta.

4) Až se toto stane, obraťte karty anglickým překladem k sobě a ujistěte se, že slova dokážete přeložit i zpátky do češtiny. Postup je stejný jako předtím.

Karty jsou rozděleny do třiceti skupin po dvaceti, každý den by se tedy měl student naučit 20 nových slov. Tím to ale nekončí. Stejně důležité je pravidelné opakování slov v určitých intervalech. Ebbinghaus ve svém výzkumu paměti (více v podstránce Věda v pozadí) popsal dnes již slavnou křivku zapomínání (forgetting curve):

Ta říká, že čím víckrát si člověk slovo zopakuje, tím déle mu trvá, než slovo zapomene. Tím se řídí i náš doporučený učební plán:

Skupinu karet, které jsem se dnes naučil, si zopakuji ještě: zítra, za 3 dny, za 7 dní a ze 14 dní (ke každému setu dostanete šablonu v excelu, kde můžete sledovat svůj postup a dozvíte se zde, které karty máte dnes procvičovat). Tímto způsobem se postupně dostanete do období, kdy si budete procvičovat 5 skupin karet za den. Ty ale už z většiny budete velmi dobře umět, celá denní výuka netrvá déle než 30 minut. Je příjemné výuku provést v dopravních prostředcích nebo ve frontách, protože člověk se učí s pocitem, že tento čas dobře investuje. Proto přichází každé balení s cestovním pouzdrem, malou tužkou a zvýrazňovačem, aby bylo možné se v těchto situacích učit a připisovat a zvýrazňovat si v kartách to podstatné.

Velmi důležité ale je procvičovat skutečně každý den. Dejte si předsevzetí, že nikdy nevynecháte, abyste si vytvořili návyk. Věřte, že pokud vynecháte jednou, bude o hodně jednodušší vynechat i příště a než se nadějete, měsíc uběhne bez toho, abyste se naučili více než pár slov. Dobré by také bylo, kdybyste dodrželi pořadí skupin karet, protože čas od času karty, které se máte učit později, odkazují na ty dřívější.